APARTAMENTY TORUŃ

87-100 Toruń, Rynek Staromiejski 25
tel.: +48 506 177 488, +48 502 205 630   e-mail: rezerwacje@staryrynek25.pl

1. Ratusz Staromiejski

Toruński Ratusz Staromiejski należy do najbardziej imponujących takich obiektów w Polsce i jest jednym z największych w świecie, którego wieża z 1274 roku jest najstarszą wieżą tego typu w tej części Europy. Ratusz toruński należy do najwybitniejszych osiągnięć średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie. Doskonałe i wyważone proporcje tego monumentalnego gotyckiego gmachu, a także jego bogate i cenne artystycznie wyposażenie dowodzą kunsztu i smaku architektonicznego dawnego patrycjatu toruńskiego, dla którego Ratusz był dumą i świadczył o ekonomicznej potędze miasta – dawnego emporium handlowego Hanzy.


Widok na ratusz z Apartamentu Niebieskiego

Był też najbardziej reprezentacyjnym świeckim gmachem w mieście, miejscem doniosłych wydarzeń i wielkich uroczystości oraz kwaterą królów polskich nadzwyczaj często odwiedzających Toruń. Dziś jest siedzibą Muzeum Okręgowego, którego zbiory doskonale obrazują dawną świetność miasta i jego wysoką kulturę artystyczną.

2. Katedra Świętojańska (św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty) – 200 metrów od naszych apartamentów.

Ceglana Katedra Świętojańska to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem „Tuba Dei”, licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika, pochowanym sercem króla Jana Olbrachta i najwcześniejszą na ziemiach polskich attyką nad kruchtą północną. Kościół ten, będący jednym z najstarszych i jednym z trzech największych w północnej Polsce, posiada bardzo liczne i cenne zabytki sztuki, zwłaszcza gotyckiej. Kościół był miejscem wszelkich uroczystości, w których udział brali między innymi królowie polscy. Był też ośrodkiem świata możnego patrycjatu toruńskiego i okolicznej szlachty, którzy opiekując się nim fundowali kaplice, epitafia, nagrobki, zachowane i podziwiane do dziś.

3. Krzywa Wieża – 450 metrów od naszych apartamentów.

Symbol Torunia i zarazem jego największa osobliwość i atrakcja turystyczna. Krzywa Wieża to dawna baszta miejska w systemie obronnym murów, jakich w Toruniu było niegdyś aż 54. Pochylona na skutek gliniastego, niestabilnego gruntu – choć legendy mówią zupełnie co innego.


4. Planetarium – 200 metrów od naszych apartamentów.

Najnowocześniejszy i najpopularniejszy taki obiekt w Polsce! Nowoczesne wyposażenie i efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet.

5. Żywe Muzeum Piernika – 350 metrów od naszych apartamentów.